Thursday, April 3, 2008

Dr. Mehmet Öz tavsiyeli iddialı diyet

Dr. Mehmet Öz tavsiyeli iddialı diyet


Dr. Mehmet Öz'ün "Hayatı kilo vermesine bağlı olan hastam olduğunda ona yönlendiriyorum" dediği ünlü diyetisyen Dr. Joel Fuhrma'nın diyeti 6 haftada en az 9 kilo verdirme iddiasında

Dr. Mehmet Öz tavsiyeli iddialı diyet

Çeşitli hastalıkları beslenme ve doğal yöntemlerle iyileştirme uzmanı olan ABD'li doktor Joel Fuhrman, aşırı beslendiğimiz halde yetersiz beslendiğimizi, yiyecekleri sonradan besinlerle zengilenleştirmenin ise yetersizliğe çare olmadığının altını çizerek, "Bu samandan ev yapmaya benzer" diyen besin uzmanlarından...

Ünlü doktor Joel Fuhrman'ın Prestij Yayınları’ndan çıkan “Yaşamak İçin Ye” adlı kitabında hem kalp, tansiyon, şeker ve kanserle savaşan hem de 6 haftada 9 kilo verdiren diyet programını açıklıyor.

Türkiye'nin sağlık ve diyet konusundaki uzman isimlerinden Dr. Mehmet Öz de bu programı onaylayan isimler arasında. Öz, "Eğer bu diyete kendinizi adarsanız etkili olacağından hiç kuşkum yok. Hayatı kilo vermesine bağlı olan hastalarım olduğunda Dr. Joel Fuhrma'a yönlendiriyorum" diyor....

Doktor Joel Fuhrman'ın önerisi: Yaşamak için ye...

Fuhrman, Türkiye de de Prestij yayınevinden piyasaya çıkan ve ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz ün önsözünü yazdığı Yaşamak İçin Ye adlı kitabında, aşırı beslenmenin kalp, tansiyon, diyabet, kanser dahil pek çok hastalığa neden olduğunu vurgularken, sağlıklı beslenmek ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere altı haftada en az 9 kilo zayıflamayı sağlayan beslenme programı öneriyor.

Uzun ömrün formülünü besinler ve lifler açısından zengin bir diyet olarak gösteren Fuhrman, sağlık için çok önemli olan lifin, meyve, sebze ve baklagil gibi bitkisel yiyeceklerle ve bol miktarda alınmasını tavsiye ediyor.

Tatlı ihtiyacı meyvelerden

Fuhrman, ekmek, makarna, pasta gibi karbonhidrat yönünden zengin besinlerin çok az tüketilmesinin, tatlı ihtiyacının meyvelerden karşılanmasının ve hayvansal besinler yerine de yeşil sebze yenmesinin önemine işaret ediyor. 280 gram brokolideki 100 kaloriye karşın, 28 gram hayvansal besinde 100 kalori olduğuna dikkat çeken Fuhrman, altı haftalık program sonucunda fazla kiloların yanısıra kandaki yağ oranlarının düşeceğini, baş ağrısı, gastrit,kabızlık,sindirim güçlüğü ve burun kanaması gibi birçok semptomun yok olacağını belirtiyor.

Kitapta şu besinler öneriliyor ya da yasaklanıyor:

Sınırsız yiyecekler:

Salata dahil bütün çiğ sebzelerden günde yarım kilo... Bu, bir göbek salatanın ya da kıvırcık salatanın tamamına denk geliyor. Bezelye, tatlı kırmızı biber, domates, salatalık... Yarım kiloluk bu yiyeceklerle alınacak kalori miktarı 100 den az. Ne kadar yerseniz o kadar kilo verirsiniz kuralı, sebzeler için de geçerli. Hedef yine yarım kilo. Bu sebzeleri yerken porsiyon çok büyük olmalı.

Çalı fasulyesi, brokoli, enginar, kuşkonmaz, kabak, yeşil-kırmızı lahana, brüksellahanası, bamya, pazı, şalgam, pancar, ıspanak, karnıbahar, patlıcan, biber kullanarak sebzelerde çeşitliliği sağlayın. Nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek, soya fasulyesi, börülce... Baklagiller, dünyanın en mükemmel yiyeceklerinden. Kan şekerini sabitler, tatlı arzusunu köreltir ve akşamüstü acıkmaların engeller.

Altı haftalık programda günde en az bir su bardağı dolusu yiyin.

Günde en az dört meyve tüketin.

Sınırlı yiyecekler:

Günde en fazla bir porsiyon pişmiş nişastalı sebze ya da tam tahıllar (Mısır, patates, pirinç, pişmiş havuç, ekmek, kahvaltılık gevrekler).

Çiğ kuru yemişler ve tohumlar (günde maksimum 30 gram). Avakado (günde maksimum 60 gram). Ketentohumu (günde 1 yemek kaşığı).

Yasaklar: Süt ve hayvansal ürünler, meyve suyu, kurutulmuş meyve.

310 sayfalık kitap 10 bölümden oluşuyor. Bu rejimi denemek isteyenlere yönelik tavsiyemiz ise kitabı sonuncu bölümden okumaya başlamaları. Çünkü sonuncu bölüm bu diyet hakkında merak edilen ve sık sorulan sorulara verilen cevaplara ayrılmış. Çünkü malumunuz bir diyet rejimine başlamadan önce bilinmesi gereken şey, "Yapılması gerekenlerden çok, yapılmaması gerekenlerdir"

Kitapla ilgili teknik bilgiler ve sipariş şartlarını görmek için bu linki kullanabilirsiniz...

(Haber 7 Kitap Dünyası)

No comments: